wzmianka wzmianka
428
BLOG

Obiecany blok Gorzowa

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Pisałam o tym obszarze w związku z uruchomieniem w Elektrociepłowni Gorzów bloku gazowego oraz w pierwszym przybliżeniu dla osób spoza branży największych odkryć złóż ropy w Polsce. Tę ostatnią notkę polecam szczególnie bo jest tam sporo danych nt. produktów, które pojawiły się ofercie PGNiG w związku z uruchomieniem produkcji ropy, kondensatu oraz gazu towarzyszącego tym kopalinom. Nie będę powtarzać tego co jest w tamtej notce, skupię się natomiast na sposobach księgowania danych o zasobach oraz wydobyciu w oficjalnych bilansach kopalin wytwarzanych w PIG-PIB.

Zauważony galimatias dotyczący wielkości wydobycia gazu w Polsce w źródłach krajowych (dane GUS, PIG-PIB, PGNiG) oraz zagranicznych (statystyki BP) wymaga, moim zdaniem ingerencji "zwierzchności" w celu przyjęcia nowej formy opisu stanu zasobów kopalin oraz ich wydobycia. Przy wprowadzaniu nowelizacji należy się liczyć z kompatybilnością nowego systemu ze zbiorami dawnymi.

Do roku 1989 w Polsce stosowano równoważnik mieszany: 1 kg ropy = 1 m^3 gazu ziemnego.

Przyjęcie dla obydwu kopalin miary objętości będzie bardziej "sprawiedliwe" dla obu kopalin.  

Ze względu na dominujący udział gazu w zasobach i wydobyciu, lepiej aby ropa była przeliczana na gaz wysokometanowy, który waży w warunkach normalnych około 0,85 kg/m^3, co jest bardzo zbliżone do ciężaru właściwego ropy.

Nagminne różnicowanie jednostek wydobycia (boe, PJ itp.) oraz rozdzielanie złóż ropno-gazowych na złoża ropne i złoża gazowe księgowane oddzielnie zaciemnia obraz przyrody, która tak cudownie rządzi nawet węglowodorami.

Po apelu dotyczącym uporządkowania księgowości zasobowej w dziale Surowce energetyczne > Węglowodory > Gaz ziemny i Ropa naftowa, przedstawię obraz sukcesów w przyrostach zasobów oraz wydobycia ropy naftowej w XXI wieku w Polsce oraz opiszę wynikające z tego faktu utrzymanie wydobycia gazu ziemnego na stałym poziomie. Polecam analizę dwóch wykresów: stanu zasobów oraz wydobycia ropy.

imageimageNa zestawieniu stanu zasobów ropy w Polsce widoczny jest znaczący przyrost w roku 1996 po odkryciu złoża zwanego w skrócie BMB, a wzrost wydobycia z tego złoża ujawnia się dopiero w 2000 roku. Tak długo trwała budowa kopalni na tym trudnym złożu (głębokość, wysokie ciśnienia, siarkowodór). Złoże skomplikowane zostało rozpoznane praktycznie bez otworów negatywnych. Wyrażam swój podziw dla geologów z Zielonej Góry oraz wykonawców wierceń. Nie mam jeszcze rozeznania w sprawie wzrostu wydobycia w 2003, przypuszczam jedynie, że przyrosty te były wynikiem włączania do eksploatacji otworów na elementach złoża BMB. Wzrost wydobycia ropy od 2013 wiąże się natomiast z oddaniem do eksploatacji złóż Lubiatów - Grotów.

Bardzo cieszy nawet tak mały w skali zużycia ropy w Polsce sukces krajowych poszukiwaczy. Dzięki trafieniu w te większe nagromadzenia udało się zwiększyć zasoby ropy pięciokrotnie oraz istotnie podnieść zasoby gazu ziemnego towarzyszącego ropie. Ten gaz ma istotne znaczenie w utrzymaniu na stałym poziomie krajowego wydobycia gazu.

Pamiętamy statystyki z PRL udział ropy i gazu towarzyszącego ropie w produkcji węglowodorów był znikomy. Teraz jest inaczej. Zilustruję to danymi liczbowymi oraz skromną grafiką.

Na początek przytaczam podstawowe dane o wydobyciu gazu w 2015 ze wszystkich wydzielanych obszarów ropo-gazonośnych oraz z obszaru, który nas najbardziej interesuje, z bloku Gorzowa mającego wpływ na strukturę wydobycia dla całego Niżu Polskiego.

W części graficznej pominęłam dane z Karpat i Bałtyku, bo one na rysunkach w skali normalnej nie wychodzą. Przepraszam za braki w urodzie tabel i rysunków ;-)

Polska

Niż

Przedgórze

Bałtyk

Karpaty

Ze złóż gazowych

4455,91

3019,09

1407,21

0

29,61

Ze złóż ropy naftowej

367,14

287,59

58,08

18,24

3,23

Ze złóż kondensatu

390,47

390,45

0,02

0

0

Razem gaz wolny i tow.

5213,52

3697,13

1465,31

18,24

32,84


Niż Polski

BMB

Lubiatów

Grotów

Razem

%

Ropa naftowa, kondensat

317,35

307,02

22,76

647,13

56

Gaz towarzyszący

349,55

134,57

24,92

509,04

44

Razem ropa + gaz

666,90

441,59

47,68

1156,17

100


image

W drugiej tabelce podałam złożone dane z zestawień PIG-PIB i zsumowałam węglowodory w tych złożach. Gaz towarzyszący ropie i kondensatowi w tych trzech złożach stanowi 44%, ale w złożach BMB i Grotów jest on w większości.

Na pierwszym wykresie (bez dachu nad głową ;-) widzimy nikły udział gazu towarzyszącego ropie na Przedgórzu Karpat oraz duży udział na Niżu oraz w produkcji gazu w Polsce.

Ostatnia grafika jeszcze lepiej odzwierciedla pomoc, jaką niosą złoża ropy naftowej i kondensatu w utrzymaniu produkcji gazu na podobnym poziomie w osttnich latach. Dla całego Niżu co piąty kubik gazu pochodzi ze złóż ropnych i ropopodobnych.

Taką wiedzę musiałam sobie sama wydłubać z oficjalnych zestawień geologicznych.


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka