wzmianka wzmianka
138
BLOG

Produkcja ropy i gazu w Ohio w latach 2011-2016

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

82 mld m3 gazu wydobyto w Ohio z otworów horyzontalnych

Frajda z powrotu do możliwości pisania komentarzy zbiegła się dla mnie z ukazaniem danych za  IV kwartał 2016 na stronie internetowej władz stanowych Ohio. Dzisiaj pożyję, i na gorąco podam co uzyskano do końca ubiegłego roku z horyzontalnych otworów wykonanych w ordowickich łupkach Utica, które są wiekowo najlepiej dopasowane do naszych łupków.

imageMiałam wcześniej przygotowane zestawienie danych z ubiegłych lat oraz trzech kwartałów 2016 r. i gdy tylko pojawił się materiał dopisałam i dzielę się z państwem tą najważniejszą częścią informacji zestawionych z dokładnością niepożądaną, ale dość prostą do wykonania, gdy dysponuje się materiałami źródłowymi w Excel. To co jest w tabeli zostało przeliczone z MCF = 1000 stóp sześciennych = 28,32 m^3 (nieco zawyżone). Ropa została przeliczona także na m^3 z objętościowej jednostki 1 baryłka = 0,159 m^3.

W Ohio od pierwszej produkcji węglowodorów uzyskanej z otworu horyzontalnego w dniu 14 czerwca 2011 r. do tej pory wydobyto około 8,8 mln m$3 ropy (~8 mln ton) oraz 81,9 mld m^3 gazu ziemnego.

A u nas?

Geolodzy nabrali wody w usta i wypowiadają się tylko w sprawie skreślania zasobów węgla kamiennego z bilansów. W ciszy tej przypomnę rok 2012, a ściślej drugie expose premiera, a jeszcze ściślej jego fragment:

„Skończyliśmy prace nad ustawą, która budzi wiele emocji: nad ustawą o gazie łupkowym. Wiecie, Państwo, szczególnie jeden parlamentarzysta zawsze nam przypomina o tym, jak ważny jest gaz łupkowy, ale nie musi nam przypominać, bo wiemy, jakie nadzieje Polacy wiążą z naszym narodowym źródłem energii. Gaz łupkowy to także bezpośrednie inwestycje spółek Skarbu Państwa: PGNiG, Orlenu, Lotosu KGHM. To także budowa trzech kopalń i do 2016 roku zakładamy, że te inwestycje osiągną poziom 5 miliardów złotych. Ta ustawa musi stać się przedmiotem naszej wspólnej debaty, bo ustawa o gazie łupkowym nie może być własnością rządu tego ani przyszłych, ponieważ ma być zabezpieczeniem energetycznym i finansowym dla wszystkich Polaków.
Dlatego będę zwracał się do wszystkich sił politycznych w parlamencie, aby z najlepszą wolą i z taką determinacją dyskutowali o projekcie, który rząd przedstawi w najbliższych dniach. Będziemy otwarci na wszystkie propozycje, które będą służyły optymalizacji tego projektu, zdając sobie sprawę, że efekty finansowe z wydobycia gazu łupkowego to jest przyszłość. Przyszłość, o której myśleć może każda z sił politycznych jako o swojej przyszłości. Dlatego tym bardziej powinniśmy się razem skupić nad tym projektem.”

A dla dysponujących czasem fajny film wczoraj widziany:


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka