wzmianka wzmianka
513
BLOG

Gaz z Rawicza w jesieni?

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Rawicz ponownie odkryty

Posiadająca wiele koncesji w Polsce spółka San Leon nie znalazła gazu w łupkach, odkryła natomiast gaz w czerwonym spągowcu w Rawiczu. Odkrycie to obiegło prasę dwa lata temu za TVN24,  co można jeszcze sprawdzić w wyszukiwarkach.

Złoże permskie Rawicz odkryto w 1974 r. i udokumentowano w nim zasoby gazu w ilości 475 mln m3 (węglowodorów 290 mln m3). Ze względu na niską porowatość piaskowców (ok. 10%) z otworów uzyskiwano niską wydajność gazu (maksymalnie 10 m3/min). Z tych względów wstrzymano dalsze rozpoznawania złóż, tego w piaskowcach oraz mniejszego w dolomicie głównym cechsztynu.

Technika wiertnicza w ciągu 40 lat zmieniła kryteria opłacalności eksploatacji gazu z poziomów o niskich parametrach złożowych (porowatość, przepuszczalność). Nie wiem czy i jak były udrażniane piaskowce permskie w otworach R-12 i  R-15 wykonanych przez inwestorów zagranicznych. Obecnie obszar koncesji Rawicz należy w 100% do Palomar Natural Resources na którego stronie jest taka informacja:

"Głównym projektem Palomar w Polsce jest zagospodarowanie złoża gazu Rawicz (...) Obecnie, spółka jest w trakcie realizacji infrastruktury naziemnej i planuje pierwszą sprzedaż gazu na III kwartał 2017 roku."

W Rawiczu dyskutuje się na temat możliwości zatrudnienia w firmie mieszkańców Rawicza. Widać z tej nowej informacji, że projekt jest realizowany zgodnie z planem. Zanim wydobycie ruszy potrzebne jest przepięcie dostaw gazu z sieci Gaz-systemu z gazem wysokometanowym do lokalnej kopalni gazu zaazotowanego o kaloryczności zbliżonej do klasy Ls (29% balastu - azot+ dwutlenek węgla). Z raportów wynika, że wydajność uzyskana obecnie jest około dziesięciokrotnie wyższa od uzyskiwanej 40 lat temu. Wyżej ocenia się także zasoby gazu - około 1,3 mld m3. Gaz z lokalnego złoża będzie tańszy w przeliczeniu na kWh od gazu sieciowego. Czytałam o tym kiedyś "po drodze". Pochwalam ten projekt bo zawiera oszczędności na transporcie. Dystrybucją gazu zajmie się spółka Rawicz Energy, w której pracują Polacy obecni na sesji rawickiej rady miejskiej.  

Z komentarzy pod artykułem widać, że mieszkańcy Rawicza znają realia zatrudnienia w PGNiG oraz w nowej spółce. Obserwowali cięcia etatów w gazownictwie oraz widzą pierwszeństwo w zatrudnieniu dla fachowców, którzy obecnie pracują w PGNiG.

Nie przepisuję tego co jest w artykule, zachęcam do przeczytania w linkowanym źródle, bo dyskusja pod nim nie jest jeszcze zamknięta.  


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka