wzmianka wzmianka
724
BLOG

Zużycie energii w Polsce i dwu krajach Zachodu

wzmianka wzmianka Polityka Obserwuj notkę 14

W ubiegłym roku opracowałam dla blogera Coryllusa tekst o zasobach Francji, a w nim zamieściłam dane dotyczące zużycia energii pierwotnej z wszystkich nośników wyrażone w tonach OE. Z tego oprcowania własnego zamieszczam tabelę, z której widać kim/czym właściwie jest Polska wobec gospodarczych potęg zachodnich - Niemiec i Francji. Polecam przestudiowanie tej tabeli, tym którzy ciągle twierdzą, jak polska gospodarka szkodzi środowisku przyrodniczemu w skali globalnej. Czym szkodzi? Rozpasaną konsumpcją energii? Nie będę tego co jest w tabeli interpretować, bo to co zestawiłam i widzę jest po prostu tragiczne. Nie mam tyle czasu przed sobą, aby zagłębiać się w szczegóły i przyczyny tego stanu rzeczy, bo mam inny plan, w którym treść tej notki stanowi tylko jeden z obrazów widzianych z moich licznych okienek przez które patrzę na świat.

image

Dzisiaj podam jeszcze nieco informacji oraz uwag o udziale energii nuklearnej w bilansie zużycia energii pierwotnej w Niemczech i we Francji. Dane wieloletnie można prześledzić na wykresach produkcji, a dane z lat 2013 i 2014 są do odczytania w tabeli wyżej. Wykorzystam też część tekstu, pisanego w ubiegłym roku i opublikowanego w "Szkole Nawigatorów" Coryllusa.

image

Elektrownie atomowe we Francji były zlokalizowane w 25 miejscach, z których w pięciu już zostały wyłączone. Obecnie 58 reaktorów produkuje energię w 20 czynnych elektrowniach jądrowych, zlokalizowanych nad kanałem La Manche, nad Loarą i innymi rzekami Francji.

Przy produkcji prądu o mocy 1 MWe powstaje 3 MWt

(małe litery: e – energia elektryczna, t – energia cieplna / termalna, odpadowa lub zużyta częściowo w ciepłownictwie). Energetyka francuska jest zarządzana przez firmę w większości państwową Electricite de France (EdF). Nadwyżki prądu firma eksportuje okresowo do Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Sama jednak może też mieć kłopoty z pokryciem krajowego zapotrzebowania na energię, np. w czasie upałów czy wielkich mrozów. Klimatyzacja i dogrzewanie elektryczne może łatwo zburzyć bezpieczeństwo energetyczne. Najmniejsza w Europie nierówność dochodów, niski poziom ubóstwa ludności przy niskich cenach, mogą powodować wielki wzrost poboru energii (szczyty krótkotrwałe). Przykłady: W 2005 r. wstrzymano w lecie eksport energii do Niemiec, a w 2012 r. importowano prąd z tego kierunku w czasie wielkich mrozów.

Francuzi zbudowali bombę, którą po raz pierwszy wypróbowano w 1960 na Saharze w Algierii. Zatem nic dziwnego, że Francuzi byli / są? dobrzy i ambitni w tej dziedzinie. Posiadanie własnych rud uranu ułatwiło prace nad ujarzmieniem atomu. Budują reaktory atomowe własnymi siłami. Robi to firma Areva, w której około 80% udziałów ma Komisariat ds. Energii Atomowej powołany przez Charlesa De Gaulle’a z zadaniem budowy bomby atomowej. Udział w firmie ma niemiecki Simens, który po wycofaniu Niemiec z korzystania z energii atomowej może spowodować wycofanie ze spółki, i może ponownie być w całości państwowa. Przedstawiciele firmy otwarcie niedawno mówili, że docelowo chcą mieć udział w 30% rynku nowych inwestycji jądrowych na świecie. Oferują pełną obsługę inwestycji: od wydobycia rud, przez wzbogacanie, budowę reaktorów pod klucz, wytwarzanie energii, po utylizację zużytych rdzeni. Czy w tych sprawach nie są niekiedy zbyt lekkomyślni? To oni sprzedali Saddamowi Husajnowi wzbogacony uran. Czy eksportowanie elektrowni jądrowych na Bliski Wschód i do Afryki jest roztropne w świetle ostatnich tsunami ludzkich? Wkrótce wszystko może się odwrócić, bo masy ludzi są nieprzewidywalne, a przywódcy krajów europejskich coraz bardziej przypominają królewskich trefnisiów niż władców. Przyczyną, która może wyhamować inwestowanie w EJ mogą być także niepowodzenia logistyczne przy budowie nowych obiektów (Flamanville i Penly we Francji, oraz w Finlandii na wyspie Olkiluoto gdzie Francuzi budują trzeci blok w istniejącej EJ). Korpus do jednego z budowanych bloków we Francji wykonał Zakład Metalurgiczny spółki Alstom Power w Elblągu pod koniec stycznia 2008 r.

Wyczytałam w internecie, że Francja jest skłonna ograniczyć produkcję energii elektrycznej w EJ docelowo do 50% i rozwijać w większym tempie inwestycje w OZE, czego oczekuje UE.  


Jak to jest z tymi elektrowniami atomowymi?

Czy są one korzystne dla środowiska przyrodniczego produkując trzy razy więcej ciepła oddawanego wodzie i atmosferze w stosunku do ilości wyprodukowanej EE. Nie ma to ciepło wpływu ma temperaturę w naszej globalnej szklarni?

 

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka